חיפוש
 • noa geiger

פגיעות מיניות, איך זה נראה- פרק ב'

עודכן: 25 באוק׳ 2020

במאמר הקודם כתבתי מעט על סטטיסטיקות של פגיעה מינית


רבים מהמבוגרים חושבים ומאמינים שפגיעה מינית מתרחשת בעיקר לנשים בוגרות, אונס בשירותים, בשדות, במדרגות חשוכות. נשים רבות יעידו שהן מפחדות לצאת לבד למסיבות וברים, לצאת לבד לרוץ בחושך או לטייל ברחוב, שהן פוחדות במעבר ליד גברים זרים ומפחדות להיות לבד במעלית או בחניון.


זה באמת מפחיד להיות לבד עם גבר שאת לא מכירה, לרוב יותר מאשר עם אישה וזאת בגלל שבאופן סטטיסטי רוב הפגיעות, האלימות, האונס והרצח מתבצעים ע"י גברים. כך שלמעשה תרבותית חונכנו , גברים ונשים כאחת, לפחד יותר מגברים מאשר מנשים.


בפועל, רוב המבוגרות שנפגעו מינית, וכמובן גם הנפגעים, חוו את ראשית הפגיעות שלהן.ם כילד.ה קטנ.ה.


אז כדי להבין קצת יותר את העולם הזה של פגיעות מיניות אני רוצה לכתוב לך כאן על סטטיסטיקה ומחקר בתחום. את המידע שאני כותבת כאן הבאתי ממספר מקורות, ראשית- הדו"ח השנתי של איגוד מרכזי הסיוע, מידע שמפורסם באתרים בריאות עולמיים, מידע ממחקרים אקדמים רחבים וארוכי טווח שהתבצעו בשנים האחרונות וכאלו שהתבצעו כבר בשנות ה90 המאוחרות.


רגע לפני שנצלול פנימה חשוב לציין סייג משמעותי : לפי איגוד מרכזי הסיוע רק כ6% מהפגיעות המיניות *מדווחות* לרשויות!!! זה נתון מזעזע שמעיד על כך שבפועל, רוב הנפגעות והנפגעים כלל אינם מדווחים לרשויות (רווחה/משטרה) על הפגיעה שעברו ושומרים את התוכן בסוד.


אז בואו נדבר כמה עובדות :

 • רוב הפגיעות המיניות מתחילות להתרחש בילדות הצעירה, בין הגילאים שנתיים ועד 5. זהו הזמן האידאלי עבור הפוגעים לייצר מערכת יחסים שתישמר בסוד ולפתח אותה לאורך השנים בצורה כזו שהם לא יתפסו.

 • באופן גורף, הפוגעים מינית יכירו את הילד או הילדה מקרוב : הורה ביולוגי, הורה חורג, חבר של ההורים, סבא (או סבתא), דוד, בן דוד, רחוק משפחה שאיתו יש הרבה מפגשים. מורה בחוג, מורה פרטי.ת, מורה בבי"ס או איש צוות בגן הילדים, הורה של חבר.ה של הילד.ה, שכן. אדם שיש לו מרות וסמכות במפגש עם הילד.ה ולכן יש לא כח עצום.

 • לעיתים רחוקות תתרחש פגיעה מינית באופן אקראי ע"י פדופיל במהלך שהות בפארק או מסיבה וכיו"ב.

 • הפגיעה המינית לא מתחילה ברגע אחד. קודם כל הפוגע יוצר קשר עם הילד.ה שמבוסס על קירבה ותקשורת רבה, הפוגע מוודא שהילד.ה יחושו בנוח איתו, הוא מרעיף אהבה וחום על הילד.ה. הפוגע מוודא שהקשר יבנה באופן מאורגן ולמעשה חש אהבה גדולה אל אותה ילדה או ילד. הוא מביא מתנות, משחק, נותן יחס והרגשה טובה. הפוגע יוודא שחלקים מסויימים של הקשר יישמרו בסוד! באופן לא מודע הפוגע יוודא שהקשר שהוא יצר עם הילד.ה לא ייודא למבוגרים אחרים, כל זאת טרם הפגיעה עצמה.

 • רבות מהפגיעות המיניות מתחרשות בטריטוריה הביתית של הנפגע.ת.

 • פגיעות מיניות בילדות בד"כ יתרחשו לאורך שנים ויכללו בתוכן מספר מרובה של מקרים שבהן הפוגע מנצל את הילד.ה לטובת הצרכים המינים שלו ללא כל התחשבות בנפגע.ת.

 • חלק נכבד מהפגיעות יפסקו בגלל סיום הקשר, מרחק בין הפוגע לילד.ה, התבגרות מינית וכיו"ב.

 • גברים שפוגעים מיית בילדות וילדים לא יחשוב לגברים עם חרמנות יתרה, חשק מיני גבוה או ליבידו מיוחד . רובם יחפשו קשר שבו הם יכולים לשלוט באופן מוחלט באדם אחר בלי לתת דין וחשבון להסכמה והדדיות בקשר.

 • רבים מהפוגעים כלל אינם מבינים אילו השלכות הרסניות יש לשליטה שהם משיטים אותה ילדה או ילד ורבים מהם אפילו מופתעים מכך במידה והדבר נחשף.

 • יש נשים פוגעות, הן מעטות. הסטטיסטיקה על הנושא בעייתית וכנאה חוטאת למציאות היות שרוב הנפגעים בידי נשים עם זכרים ובבגרותם הם חווים אשמה עצומה ולכן לא חושפים את הפגיעה שעברו. מדובר על פחות מ20% מהפגיעות בידי נשים.

 • רוב הגברים שפוגעים מינית בילדים וילדות לא נחשבים פדופילים, רובם נשואים לנשים או גברים בוגרים ומקיימים יחסי מין בוגרים (דבר שלא קורה במקרה של פדופילים).

 • נשים רבות שהשתתפו במחקרים מספרות כי הן לא הבינו את הקשר שיש להן עם הפוגע כפוגעני, אך הן זוכרות בבירור את היום שבו הפגיעה המינית התחילה. (זוכרות את המעבר מקשר רגשי לקשר פיזי-מיני).יש עוד המון לכתוב ולהגיד, אמשיך במאמר הבא <3


התוכן הוא לא קל לקריאה, שתפו אנשים סביבכן.ם

אל תישארו עם הצפה לבד


אפשר לפנות אלי בשיחה או ווטסאפ 0544716634

וכמובן להתקשר גם למרכז הסיוע מכל טלפון 1202https://www.1202.org.il/centers-union/info/statistics/general-data


62 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול