חיפוש
  • noa geiger

פגיעות מיניות - איך זה נראה, פרק א'

אתמול צפיתי בסרט הדוקו על טוני רובינס. אין ספק שמדובר באדם כריזמטי ברמות אחרות ועם רעב וצורך עצום להצליח ובאמת לעזור לאחרים. הבחור הזה לא למד טיפול בשום מכון או אקדמיה ונראה שהוא בקיא באופן בולט ומצליח להוביל שיח מאוד ספציפי עם כל מי שפוגש אותו.

באחת הסצינות עמדה אישה צעירה והוא ניגש לשוחח איתה, מול קהל של אלפי איש! השיח היה קצר ומיד היא שיתפה שגדלה בכת "ילדי האלוהים" שכיום נקראת כת "המשפחה". היא מתארת שמגיל 6 אולצה להיות חלק מקיום אקטיבי של אונס ופגיעה מינית. כל ילדי הכת אולצו להשתתף בסשנים של אונס, פגיעה מינית, מעשי סדום וחשיפה בלתי מותאמת לתכנים פרונגורפים קשים. כל זאת תחת המטריה של מנהיגי הכת "יחסי מין הם הדבר הטוב ביותר שהאדם יכול לעשות עבור עצמו ועבור אחרים" וגם "דרך יחסי מין תוכלו לקבל ולהראות חמלה לאלוהים ולישו הקדוש". פחות או יותר.

אני לא רוצה להכנס כאן לדעתי על החשיפה הזו מול קהל כזה, השימוש הציני בכאב הנפשי העצום ומה שטוני חתר לאפשר לה. אין ספק שהוא ביטא כלפיה ים חמלה ונראה היה בסרט שהתהליך עשה לה טוב.

אבל בואו נשאיר את הטיפול בטראומה מורכבת למי שמומחה.

במקרה של הבחורה ניתן היה לראות בבירור איזה כאב ופגיעה קשה היא נושאת בקירבה על כל מה שעברה.

כמה קל לנו לשמוע אותה ולהזדעזע?

כמה קל לנו להאמין לה שהיא לא אשמה,

שהיא לא בחרה

ולא הביאה את זה על עצמה?

בפועל הסטטיסטיקה מצביעה על כך ש1 לכל 5 ילדות עוברת פגיעה מינית בילדותה. כלומר, לפני גיל 12.

עד גיל 12 התפלגות הפגיעות בין בנים לבנות שווה ולמעשה מגיל 12, כמות הנערות שנפגעות מרקיעה שחקים לעומת הנערים.

בעצם רקע של פגיעה מינית בילדות הוא משהו שמאפיין נשים רבות בסביבה שלך ולמעשה רובנו כלל לא יודעים על כך. פגיעה מינית מתרחשת לעיתים כמו בסרטים או בעיתונות : אנס המדרגות בני סלע שכולנו הכרנו, משה קצב שפגע באופן סיסטמטי במספר נשים בלשכה והורשע אונס הנערה באילת ועוד סיפורים.

עם זאת, ע"פ מחקר נרחב ודיווחים מהשטח ידוע כי דווקא רוב מקרי האונס מתרחשים בילדות הצעירה, בטריטוריה הביתית של הילד או הילדה שנפגעים.

הפוגע (ובמקרים חריגים, הפוגעת) ינצלו מערכת יחסים שנבנתה לאורך זמן עם ילד או ילדה. הפוגע ינצל יחסי מרות וכח משמעותי שיש לו כדי ליהנות ממערכת יחסים מעוותת עם הילד.ה לטובתו האישית בלבד תוך שהוא דורש כי מערכת היחסים תישאר בסוד.


למעשה ברוב המקרים ילדים וילדות יפגעו מינית ע"י קרוב משפחה : אבא, אח, דוד, סבא, בן דוד, חבר קרוב של המשפחה, הורה חורג. וכמובן שגם : מורה, איש צוות בגן, מורה בחוג או בשיעור פרטי, ובכלל איש או אשת סמכות שיש בינהם קשר קרוב.


רוב הפוגעים מינית כלל לא יוגדרו פדופולים. על כך כתבתי במאמר אחר שאות ניתן למצוא באתר.


הפגיעה המינית תתרחש אחרי יצירת קשר צמוד עם הילד והגדרה של הקשר כסוד!!

על מנת לאפשר את הפגיעה המבוגר.ת האחראי.ת חייב.ת לוודא כי הקשר נשמר בסוד וכי הילד או הילדה לא יוכלו לשתף אותו עם בני ובנות משפחה אחרים ו/או אנשי צוות שמוכרים להן.ם.

חשוב מאוד למבוגר הפוגע כי הקשר יהיה חזק מספיק כדי שהילד.ה שתסבול מהפגיעה לא תעיז לפתוח את סיפור הפגיעה ובכך תתרחש המשכיות הפגיעה באין מפריע.


מדובר כמובן במערכת יחסים חולנית ופוגענית לאין שעור, לא רק ברמה הפיזית של הדבר אלא גם ברמות העמוקות ביותר של התפתחות האישיות של הנפגע.ת והשלכות רב מערכתיות של הגוף והנפש לכל חייהן וחייהם של הנפגעים.


על כל אלו ועוד ניתן לקרוא בספר החשוב של ג'ודית לואיס הרמן " טראומה והחלמה" שיצא כבר ב1992.


על מנת לעצור פגיעה מינית ואף למנוע אותה- חשוב לדעת איפה לחפש, במה להתבון וכיצד להבחין בילד.ה שנמצאים בתוך מערכת יחסים פוגענית כזו.


אל תסגרו עינים, קראו עוד מאמרים, הקשיבו להרצאות ותכנים בנושא.

דברו עם אנשי ונשות מקצוע מוסמכים בתחום.


קישור לסרט על טוני בנטפליקס https://www.netflix.com/il/title/80102204

סתם כי הוא באמת מעניין ממש והוא היווה השראה לפוסט הזה
175 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול