חיפוש
  • noa geiger

ערום בבית, מקלחות משותפות - הורים וילדיהם

עד איזה גיל זה סבבה להתקלח ביחד עם הילדים? זה משנה לדעתך אם מדובר בהורה וצאצא מאותו המין? ומה לגבי ערום בבית?


בעצם, במה זה תלוי? איך נחליט מה הכי נכון או מה מתאים? לכל הורה אני אתן את אותה התשובה? האם יש תשובה טכנית?


קודם כל, אין תשובה אחת שנכונה לכל המשפחות, חשוב שכל משפחה תמצא לעצמה את הדרך שמתאימה לה.

יש משפחות שמאמינות בצניעות ומגיל מאוד צעיר הילדים לא נחשפים לערום מבוגר וגם לא מחליפים להם בגדים במרחב הציבורי ואף לא אחד ליד השניה.

יש משפחות שמאופיינות בשחרור וההורים מרגישים נוח לשהות בערום ליד ילדיהם, מחליפים בגדים במרחב הציבורי בקלות , עושים מקלחות משותפות.

אנחנו מגדלים את ילדינו כחלק מתרבות ולכן הם.ן ילמדו שיש הבדל בין התנהלות בבית והתנהלות בחוץ (בתכלס זה בולט בכל תחומי החיים. כמו שאבא יכול להפליץ בסלון אבל לא יכול להפליץ בישיבה).


אז למה חשוב לשים לב כשנחפש תשובות לשאלות אלו?

  • של מי הצורך למקלחת משותפת? של מי הצורך לערום בבית?

  • כיצד הילד.ה מגיב.ה לערום של ההורה . ישנה נקודת זמן שבה פתאום המבט שלהם אחר- ואז כדאי כנראה להתלבש).

  • מה קורה במקלחת בין אחים- האם כל אחד מקלח את עצמו אבל נהנים מהשהות המשותפת, או שיש מגע אחד בגוף של האחר?

  • אני ממליצה שילד לא יזכור את הגוף של אימו הערומה כשיהיה גדול ושילדה לא תזכור את הגוף הערום של אביה כשתהיה גדולה. הניסיון המקצועי מלמד אותי שאנשים רבים חווים את הזכרון הזה כמטריד, מעורר אי נוחות ובחלק מהמקרים אף מפריע (לדוגמא, בעת קיום יחסי מין).

  • לזכור שילדים רואים את הגוף של הוריהם ולומדים להסיק מכך איך הם יראו כמבוגרים- זה חשוב וחיוני ואפשר גם לדבר על זה.

  • מגיל 9, התחלת שלב הPre-teen, מומלץ שלא להתסובב בערום מלא בבית ליד הילדים והילדות, בפרט ההורה מהמין השני. כמובן שמומלץ שלא לקיים מקלחות משותפות.

  • ככלל אני בעד שילדים וילדות יתקלחו לבד מגיל צעיר, ללא הוריהם. אם נוח לך יותר לבצע מקלחת משותפת עם הילד.ה כדי לחסוך מים וזמן- כמובן שזה מעולה ואחלה. הייו ערנים לזמן שבו זה מתחיל לעורר אי נוחות באחד מהצדדים. אפשר מגיל ממש צעיר ללמד בנות ובנים לקלח את עצמם, כבר מגיל שנתיים ורק לעזור להם במעט. הקפידו שהם יסבנו לעצמם את אברי המין, עבור בנות- עדיף שלא לקרב כלל סבון לפות.

מה עוד?

  • לעודד ולבדוק כל הזמן שהעירום שלכם לא מעורר אי נוחות בילדיכם.

  • להיות קשובים להתעוררות בושה אצל הילדים: סביב גיל 7 רוב הילדים והילדות ירגישו נבוכים להיות ערומים ליד חברים/ות ובני משפחה. סביב גיל 9 רוב הילדים והילדות יחוו בושה להיות בערום ליד ההורה מהמין השונה, ואפילו בכלל. (אנא מכם, אל תביישו אותם על כך שהם חווים בושה).


חשוב שתדעו, לא ניתן לגרום לילד.ה להתבייש בגוף שלו.ה. זהו תהליך טבעי שקורה כחלק מהתקדמות קוגנטיבית ורגשית משמעותית סביב גיל 5 ועובר תהליך התפתחות רגשי לאורך השנים עד גיל ההתבגרות (ואז יש האצה משמעותית עד הירגעות סביב גיל 20 ). חשוב שתדעו 2 אין קשר בין ערום בציבור לפגיעה מינית. יתרה מכך, פגיעה מינית מתרחשת בתרבויות עם מגמה של צניעות ולמעשה היא חוצה מגזרים, דתות, עדות ותרבויות. חשוב שתדעו 3 ערום הוא חלק מהחיים, אני ממליצה לא להיבהל ממנו, לא להסתיר אותו ולהבין שחשוב יותר ללמד את ילדינו להקשיב לרצונות ולצרכים הפנימים שלהם. יותר מאשר לעמוד בתנאים החברתיים. ולכן, אם ילדה בת 4 מרגישה נוח להחליף בגדים לבגד ים בים- זה לא פסול ולא פוגע . לא בה ולא באחרים. ואם ילד בן 5 מרגיש בנוח להסתובב ערום בבית, זה לא פוגע בו וזה לא פוגע בבני משפחתו.

ויחד עם זאת, אם בך תתעורר הרגשת אי נוחות מול זה, זה ממש בסדר להחליט שלא.


כל הנושא הזה של ערום מקפל בתוכו עמדות חברתיות ותרבותיות, יש הרבה תאוריות פסיכולוגיות שניתן לנתח אותו בעזרתן והוא מעורר הרבה מחשבות שונות אצל הורים.260 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול