חיפוש
  • noa geiger

על פגיעות מיניות והליך פלילי

בחודש אוגוסט 2020 נגזרו על רונן ביטי 9 חודשי עבודות שירות. רונן הוא אבא של עדי ביטי, זמרת צעירה ומקסימה שיש לה עדת מעריצות לא קטנה. רונן יזם מפגשים עם נערות שהעריצו את הבת שלו והבטיח להן מפגש איתה, בתמורה הוא ביקש ויזם אי אלו מגעים מינים. רונן ביטי פגע במספר דו ספרתי של נערות מתחת לגיל 16 ואף 14. את כולן הוא פיתה בזכות הטייטל הנכסף שלו "אבא של עדי ביטי".


אני עובדת עם נפגעות ונפגעי אלימות מינית כבר 15 שנים. פגשתי עשרות משפחות שפשוט נהרסו, עשרות נשים וגברים שבושה, אשמה, כאב, שנאה עצמית, חוסר אמון בסיס, חוסר בטחון בעצמם הוא מנת חלקןם ע"ב יומיומי. כל אלו תוצר ישיר ועקיף של הפגיעה המינית. מחקרים בתחום הטראומה המינית מוצאים שחשיבות הטיפול באירוע הפגיעה, תגובות המשפחה, תגובות החברה, הליך משפטי- כל אלו משפיעים עמוקות על תהליך ההחלמה מהטראומה הכרוכה בפגיעה המינית.

אלימות מינית פוגעת בכל תחומי החיים, במיוחד כשהיא מתרחשת בילדות ובנערות ולמעשה היא לוקחת חלק משמעותי בבניית העצמי ובגיבוש זהות בוגרת.


יצא לך לקחת פעם חלק בהליך פלילי של פגיעה מינית?

אני אספר עליו קצת.

כשעולה חשד לפגיעה בילד.ה מתחת לגיל 18 ישנה חובת דיווח. ניתן ליצור קשר באופן אנונימי עם מוקד עירוני, לשכה לשירותים חברתיים או עם המשטרה. הדיווח בד"כ יעבור לרווחה בכל מקרה. תהיה בקשה לחקירת קטין.ה. חקירה זו תעשה ללא תיאום עם ההורים ותעשה חשיבה ראשונית של המקום בו תהיה חקירה.

הנושא ידווח להורים בהמשך, במידה והחשד לפגיעה הוא לא בבית ההורים.

עו"ס לחוק הנוער אמונה על נושא הטיפול.

החוקר.ת מעבירה את החומרים למשטרה, המשטרה מעבירה חומרים לפרקליטות, הם אוספים כמה שיותר מידע לתוך התיק נגד הפוגע.ת.

עו"ד מטעם הפרקליטות מקבל.ת את התיק וצריכ.ה לקבל החלטה כיצד להתקדם איתו. בד"כ יעשו חקירות נוספות ,ידרשו מסמכים, תידרשנה פגישות עם הנפגע.ת ובני המשפחה.

הפרקליטות מקבלת החלטה מה לעשות עם התיק- האם לסגור אותו או לגשת למשפט. במקרה של פגיעה באדם מעל גיל 18, אין חובת דיווח, אלא אם מדובר בחסר.ת ישע (אישה או גבר שיש להם אפוטרופסות רשמית). ניתן להגיע למשטרה לחקירה בכל זמן שהנפגע.ת רוצה, מרכז הסיוע יכול ללוות ולהיכנס לחקירה, מלווים אחרים לא יכולים. תהיה חקירה, יהיה עימות, תהיה עוד חקירה, יתבקשו מסמכים, יהיה תהליך ארוך ולא פשוט, במיוחד עבור מי שעבר.ה אלימות מינית, לפעמים של שנים.


חקירה זו התשה רגשית, זה לחזור ולדבר ולחפור בפצע ובכאב הכה גדול. להיות בהליך פלילי זה לדעת שיש סבירות מאוד גבוהה שהתיק ייסגר. להיות בהליך פלילי זה לדעת שאולי הפוגע יקבל רק כמה חודשי עבודות שירות גם אם הוא הרס לך את החיים.

חשוב לציין כי ב2018 נסגרו 83% מהתיקים.


אל תשאלו למה נשים וגברים לא מתלוננים.

תשאלו "מה אני יכול.ה לעשות? כיצד אני יכול.ה לגלות רגישות?"


עוד שאלות על הנושא? אשמח לענות.


13 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול