חיפוש
  • noa geiger

הגוף שלי הפרטי!!!!!!!!!! האמנם?

עודכן: 17 באוק׳ 2020

בסופ"ש האחרון היינו בקמפינג. בבוקר אחת הילדות מהאוהל לידנו רבה עם אחותה (או בת דודה) הגדולה על זה שהאחות נגעה לה ברגל. היא קראה לאמא ובכתה ואמרה "היא נגעה לי בגוף הפרטי שלי!! היא נגעה לי בגוף הפרטי שלי!!!"

זה היה כמו מנטרה.

הגוף הפרטי שלי!!

הגוף הפרטי שלי!!

היא המשיכה לצעוק את זה ואני חשבתי לעצמי שיש מצב שהיא בכלל לא יודעת מה זה אומר?


בשנים האחרונות אני עדה (ובטח גם אתםן שמתםן לב!) למושג השגור הזה בפי הורים וגם ילדים. בגנים הצוות מלמדות את הילדים והילדות שהגוף שלהם פרטי. גם ההורים נעזרים בזה כדי ללמד את הילדים אי אלו ערכים של צניעות, פרטיות, בושה. איזה עוד ערכים יושבים שם?


בפועל, הקונטקסט המרכזי הוא למנוע פגיעה מינית. רובנו מאמינים.ות שכשנלמד את הילד.ה שלנו להגיד את המשפט ולדעת שלא נוגעים לו.ה בגוף- הילד.ה שלנו יגן על עצמו מול זר שפוגע.

וגם, אולי, הורים רבים מאמינים שזו הדרך ללמד ילדיםבושה? אולי יש אמונה שדרך אימוץ המושג הזה ילדינו ילמדו איך ומתי נכון לפעול עם הגוף שלהם.


ילדים יקבלו מה שהוריהם אומרים להם. הגוף שלהם הוא באמת שלהם, הם חשים אותו בעוצמה כמעט בכל רגע נתון. אבל קשה לומר שהוא באמת פרטי נורא. רוב הילדים צריכים עזרה באי אלו פעולות היומיום, לא רק בבית, גם בגן. להחליף בגדים, להתקלח, להתפנות בשירותים, להתנקות אחרי ארוחה. מה גם שרובנו ננשק ונחבק ונמחץ ונדגדג כמעט בכל הזדמנות. רבים ההורים שחושבים ש"מותר להם". האם יש בכך בעיה? האם תקפידו לשאול את ילדיכם אם הוא או היא מסכימה למגע שלך?


חישבו רגע, מדוע זה כה חשוב ללמד את ילדינו שהגוף שלהם הוא פרטי שלהם? מה זה משרת? על מי זה שומר?

איך אפשר לעשות את זה נכון?על כל השאלות האלו חשוב שתענו ראשית לעצמכם. ברגע שתדע.י מה התשובות יהיה לך קל יותר להעביר את התוכן הזה לילדיך.

אני לא חושבת שיש לקדש את הערך הזה יותר מערכים אחרים.

* על מנת לשמור על ילידנו נצטרך לפעול בדרכים אחרות, לא ניתן להסתמך על כך שילדים ידעו לשמור על עצמם.

* בושה מתפתחת כחלק מגדילה קוגנטיבית ורגשית שקורית עם הזמן.

* אין קשר בין ערום לבין פגיעה מינית (זה מוכח מחקרית).

* חשוב שכשנלמד את ילדינו לבחור עבור עצמם על גופם, נזכור גם אנחנו לברר איתם האם המגע שלנו נעים להם. גם אם זה מרגיש לנו סופר מזויף.


כתבתי את הפוסט הזה והוא די כללי

אם יש לך שאלה, אפשר להתקשר להתייעץ איתי. פגישה טלפונית עולה 150 ש"ח לחצי שעה. לרוב המתקשרות/ים זה מספיק כדי לקבל מושג כללי ותשובות קונקרטיות.

72 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול